10 najpowszechniejszych błędów żywieniowych
Czym właściwie jest błąd w odżywianiu? Co go stanowi? W zasadzie odpowiedzi na te pytania sprowadzają się do dwóch kwestii, a mianowicie do doprowadzenia do niedoborów lub nadwyżek pokarmowych. I nie zawsze oznacza to, że jadamy za dużo. Częściej robimy to byle jak. Zobacz zestawienie 10 najczęściej powtarzanych i najpowszechniejszych błędów w ożywianiu.
Niniejszy artykuł dotyczy powszechnych norm, zaobserwowanych u osób odżywiających się standardowo, bez zaplanowanej diety. Jeśli czujesz, że Ciebie to nie dotyczy – to świetnie! Zobacz zatem z czym boryka się spora część społeczeństwa.
- Na szczycie listy rozpościera się szerokie pojęcie źle zbilansowanej diety. I to zarówno pod kątem jakościowym, jak i ilościowym. Stosunkowo zbyt często sięgamy po produkty o nieodpowiedniej jakości – jemy je za często i w zbyt dużych ilościach. Dodatkowo zdecydowanie zbyt często sposób odżywiania nie odpowiada na potrzeby organizmu, wynikające z wieku, płci, typu wykonywanej pracy, czy stopnia aktywności fizycznej.
- Bardzo często spotykanym złym nawykiem żywieniowym jest brak regularności spożywanych posiłków, niewłaściwy ich rozkład w ciągu dnia, co łączy się również ze zbyt długimi przerwami między nimi. Najczęściej wśród lekarzy i dietetyków można spotkać się z przekonaniem, że w zoptymalizowanej diecie osoby zdrowej posiłków powinno być pięć.
- Nuda – podium złych nawyków żywieniowych zamyka zbyt małe urozmaicenie posiłków. Punkt ten ściśle wiąże się z pojęciem źle zbilansowanej diety, ale niepoprawne „monodiety” są tak powszechne, że z pewnością zasługują na wyróżnienie.
- Brak śniadania i obfita kolacja. Nie bez powodu od najmłodszych lat słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Pomijanie tego posiłku spowalnia metabolizm, powoduje wahania poziomu glukozy i sprawia, że mamy nieporównywalnie mniej energii niż moglibyśmy mieć.
- Zasady zachowania się przy stole stanowiły niegdyś jedną z elementarnych kwestii dobrego wychowania. Nikomu do głowy by wtedy nie przyszło, że można spożywać posiłki stojąc lub co gorsza – będąc w trakcie wykonywania różnych czynności – będąc w ruchu. Jedzenie w pośpiechu może skutkować problemami trawiennymi, bólem i kolkami.
- Za mało wody. Bardzo zgubne bywa przekonanie, że kawa, czarna herbata, soki lub co gorsza – słodzone gazowane napoje – są w stanie zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jeśli pijamy herbaty – wybierajmy te ziołowe, a jeśli soki – to tylko te świeżo wyciskane. A najlepiej sięgajmy po prostu po wodę.
- Za mało warzyw. Czyli kolekcjonowanie niedoborów witamin, błonnika i innych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych.
- Za dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz mięsa.
- Nadmiar słodyczy. Czy to trzeba komentować!?
- „Nawyki zwyczajowe” – pod tym hasłem rozumiemy tę grupę złych nawyków żywieniowych, które związane są z określonym zachowaniem, reakcją na daną sytuację. Jest to „zajadanie” stresu, traktowanie jedzenia jako środka uspokajającego lub antydepresyjnego, ale również robienie zakupów będąc głodnym.